Cestovanie do Chorvátska

Cestovanie do Chorvátska
Cestovanie do Chorvátska
Cestovanie do Chorvátska
Cestovanie do Chorvátska
Cestovanie do Chorvátska
Cestovanie do Chorvátska
  • Cestovanie do Chorvátska
  • Cestovanie do Chorvátska
  • Cestovanie do Chorvátska
  • Cestovanie do Chorvátska
  • Cestovanie do Chorvátska
  • Cestovanie do Chorvátska

Automobilom do Chorvátska

Chorvátsko ako časť Juhovýchodnej Európy, má veľmi priaznivú geografickú a dopravnú polohu. Dobrá cestovná infraštruktúra a novovybudované diaľnice, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého Chorvátska, sú odrazom vysokej návštevnosti Chorvátska a rozkvetu cestovného ruchu. Mnohé dopravné koridory sú zárukou chorvátskeho cestovného ruchu a jeho mnohopočetných hostí z okolitých susedných štátov, medzi ktorými sú najčastejšími návštevníkmi práve Slovinci, Česi, Rakúšania, Maďari, Slováci, Nemci, Taliani, Poliaci, Rusi a iní.

Diaľnice v Chorvátsku

Chorvátske diaľnice sú jedny z najkvalitnejších v Európe. Začali sa budovať v 70. rokoch minulého storočia a dodnes je vybudovaných 1273,2 km diaľnice (2012.). Označenie chorvátskych diaľnic tvorí veľké písmeno A a číslica za písmenom, takže v Chorvátsku nájdete nasledujúce diaľničné úseky:

A1 Záhreb – Split – Dubrovník (vybudovaná do Vrgorca)
A2 Záhreb – Macelj (hranica so Slovinskom)
A3 Bregana – Záhreb – Lipovac (hranica so Srbskom)
A4 Záhreb – Goričan (hranica s Maďarskom)
A5 Beli Manastir – Osijek – BaH (vybudovaná od Osijeku do BaH)
A6 Bosiljevo – Rijeka
A8 Kanfanar – Pazin – Matulji
A9 Umag – Kanfanar – Pula

Bezpečnosť chorvátskych diaľnic potvrdzuje aj ocenenie tunela Sveti Rok, ktorý získal tretie miesto v silnej konkurencii 26 tunelov z 13 krajín. Chorvátske diaľnice, okrem bezpečnej a pohodlnej jazdy, ponúkajú cestujúcim na svojich odpočívadlách benzínové stanice, reštaurácie, obchody, motely, autoservisy atď.

Obmedzenie rýchlostí a pravidlá cestnej premávky v Chorvátsku

Obmedzenie rýchlostí:
- na diaľnici max. 130 km/h
- mimo obec max. 90 km/h
- v obci max. 50 km/h

Podľa chorvátskych zákonov, povolená hranica koncentrácie alkoholu v krvi je 0,5 ‰. Svetlá musíte mať v Chorvátsku zapnuté iba v zimnom období. Číslo pomoci na cestách je 987.

O bezpečnosť na chorvátskych cestách sa stará diaľničná polícia – mobilné jednotky dopravnej polície v civilných vozidlách, ktoré kontrolujú rýchlosť a ostatné dopravné predpisy súvisiace s bezpečnou jazdou. Stretnúť ich môžete väčšinou na diaľnicách. Ak prekročíte rýchlostné obmedzenie alebo spomaľujete plynulosť premávky, predídu Vás a na zadnom skle ich auta sa Vám zobrazí nápis: „Stop polícia“, z čoho vyplýva Vaša povinnosť nasledovať ich svojim vozidlom. Pokuty sú veľmi veľké, a preto Vám odporúčame, aby ste dodržiavali rýchlostné obmedzenia, najmä na diaľničnom úseku Karlovac – Rijeka, na ktorom je rýchlosť obmedzená na 110km/h.

Čerpacie stanice a diaľničné poplatky

Vo väčšine miest ako i na chorvátskych diaľnicách sú čerpacie stanice otvorené od 0 do 24 hodín. Na benzínových staniciach môžete tankovať Euro Diesel, Diesel, Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98, a v mnohých mestách ako i na čerpacích staniciach aj plyn.

Diaľničné poplatky v Chorvátskej republike závisia od dĺžky diaľničného úseku, ktorý využívate, a je možné ich zaplatiť aj cudzou menou prípadne platobnou kartou. Cena 100 km diaľničného úseku Vás bude stáť približne 35 kún. Poplatok sa platí aj v tuneli Učka pri Rijeke ako i na Krčkom moste.

Lietadlom do Chorvátska

Ak ste sa rozhodli navštíviť Chorvátsko lietadlom, dostupné sú pre Vás nasledujúce letiská:

Letisko Dubrovník
Letisko Záhreb
Letisko Pula
Letisko Split
Letisko Rijeka
Letisko Zadar
Letisko Osijek

Chorvátska letecká spoločnosť je Croatia Airlines. Ak sa chcete podrobnejšie informovať a zarezervovať si letenku, môžete kontaktovať tieto telefónne čísla: 062 500 505, +385 1 66 76 555 alebo sa informovať priamo na ich web stránke.

Autobusom do Chorvátska

Ak ste sa rozhodli pricestovať do Chorvátska autobusom, tak Vám odporúčame Autobusovú stanicu Záhreb, ktorá je prepojená so všetkými väčšími európskymi mestami. Autobusová stanica v Záhrebe je vynikajúco prepojená s veľkými turistickými centrami v Chorvátsku, a ich miestne linky, ktoré premávajú cez menšie turistické strediská, Vám zaručia rýchly príchod.

Všetky informácie o cestovnom poriadku nájdete priamo na požadovanej autobusovej stanici:
Autobusová stanica Záhreb, v rámci HR 060 313 333, zo zahraničia +385 1 6112 789
Autobusová stanica Split, v rámci HR 060 327 777, zo zahraničia +385 21 329-199
Autobusová stanica Rijeka, v rámci HR 060 302 010, zo zahraničia +385 51 660 364 alebo e-mail
Autobusová stanica Dubrovník, v rámci HR 060 305 070 alebo e-mail

Vlakom do Chorvátska

Chorvátsko je železničnou dopravou prepojené s hlavnými mestami susedných štátov a so strednou, západnou a juhovýchodnou Európou. Hlavná železničná stanica sa nachádza v Záhrebe. Počas sezóny chorvátske železnice posilňujú spojenia vnútrozemia s turistickými strediskami. Medzinárodné lístky si môžete kúpiť v pokladniciach s medzinárodnými linkami a v cestovných agentúrach dva mesiace pred platnosťou cestovného lístka, a spiatočný cestovný lístok Vám platí 10 dní pre Inter real a mesiac dní pre City star a pre iné cestovné lístky.

Všetky informácie, týkajúce sa Vášho príchodu do Chorvátska vlakom, môžete získať na telefónnom čísle 060 333 444 a +385 1 3782 583 ako i prostredníctvom e-mailu. Všetky ostatné informácie nájdete na webovej stránke Chorvátskych železníc a v ich cestovnom poriadku.

Newsletter prihlásenie

Zadajte e-mail na zasielanie noviniek

Partner ChorvatskoApartmany.SK

Chorvátsko Apartmány