Informácie o vstupe do Chorvátska

Informácie o vstupe do Chorvátska
Informácie o vstupe do Chorvátska
Informácie o vstupe do Chorvátska
Informácie o vstupe do Chorvátska
Informácie o vstupe do Chorvátska
Informácie o vstupe do Chorvátska
  • Informácie o vstupe do Chorvátska
  • Informácie o vstupe do Chorvátska
  • Informácie o vstupe do Chorvátska
  • Informácie o vstupe do Chorvátska
  • Informácie o vstupe do Chorvátska
  • Informácie o vstupe do Chorvátska

Cestovné doklady a clá v Chorvátsku

S platným cestovným pasom, ale i s platným občianskym preukazom, resp. príslušným preukazom totožnosti s fotografiou, môžu z domovského štátu do Chorvátskej republiky pricestovať občania Európskej únie ako i občania Schengenského priestoru. Od júla 2013 pre občanov Európskej únie už nie sú potrebné žiadne cestovné doklady pri prechode hranice, pretože Chorvátsko už bude taktiež členom EU. Pre ostatných občanov iných krajín, s ktorými Chorvátska republika nemá podpísané dohody, platí vízový systém Chorvátskej republiky.

Potrebné doklady pre vodičov

Ak chcete v Chorvátskej republike prevádzkovať motorové vozidlo, budete potrebovať platný vodičský a technický preukaz, ako i potvrdenie o poistení vozidla. Ak si chcete prenajať vozidlo (rent a car), budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si môžete vybaviť v oddelení dokladov Vášho štátu. Pre riadenie vozidla Vám je potrebná aj Medzinárodná automobilová poisťovacia karta platná na území Európskej únie, Zelená karta a ďalšie dokumenty, ktorých platnosť uznáva Chorvátsky úrad poistenia.

Hraničný priechod a clá

Chorvátska republika zosúladila svoje colné predpisy s predpismi Európskej únie. Deti môžu vstúpiť do Chorvátskej republiky s vlastným cestovným pasom, so spoločným cestovným pasom alebo s preukazom totožnosti niektorých štátov (Taliansko, Maďarsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina). Ak dieťa prechádza hranicu bez sprievodu rodiča alebo zákonného zástupcu, musí mať dieťa notársky overený súhlas na meno osoby, s ktorou dieťa prechádza hranicu. Ak cestujete do Chorvátskej republiky spoločne so svojim domácim miláčikom, musíte mať veterinárne potvrdenie o zdravotnom stave zvieraťa, a mačky a psy musia byť označené mikročipom. Domáci miláčikovia musia byť v sprievode majiteľa zvieraťa alebo osoby, ktorú majiteľ poveril.

Spôsob platby v Chorvátsku

Oficiálnou menou Chorvátskej republiky je Chorvátska kuna. Cudzie meny si môžete na území Chorvátskej republiky zmeniť v zmenárňach, ktoré sú počas celej letnej sezóny na každom kroku, taktiež si môžete cudzie meny zameniť na kuny na poštách, v bankách, v hoteloch a v niektorých turistických agentúrach. Kreditnými kartami, ako Diners, American Express, Eurocard/Mastercard, Visa môžete platiť na benzínových staniciach, v hoteloch, v prístavoch, v niektorých reštauráciach a obchodoch, a taktiež si môžete vybrať hotovosť v hociktorom bankomate chorvátskych bánk.

Rôzne možnosti komunikácie

Chorvátska republika ponúka množstvo možností komunikácie prostredníctvom mobilných telefónov a rozličných operátorov, pričom pokrytie siete je vynikajúce, a tak budete mať signál aj v tuneli.

Internet v Chorvátsku

V Chorvátsku je dostupné ADSL pripojenie na internet, a v centrách väčších turistických stredísk (Split, Zadar, Korčula, Dubrovník a iné) je dostupný aj prístup Hot spot. Popri tom Vám aj väčšina reštaurácií a kaviarní ponúka bezplatnú WiFi zónu, ktorá Vám umožňuje nerušené surfovanie. Ubytovacie kapacity chorvátskych prenajímateľov sa v posledných rokoch taktiež snažia prispôsobiť moderným časom a tak svojim hosťom zabezpečujú internetový prístup, a na našich stránkach uvádzame pri každom objekte, či má prístup na internet.

Mobilné siete v Chorvátsku

V Chorvátsku sú Vám dostupní nasledujúci mobilní operátori: T-Mobile Croatia (098), VIP net (091) (Vodafone partner), Tele 2 (095), Tomato (092), Bonbon (097) a Multiplus (097). Široký výber dostupných balíčkov chorvátskych operátorov Vám zaručí vynikajúcu a cenovo dostupnú mobilnú komunikáciu. Pokrytie mobilného internetu na území Chorvátskej republiky je taktiež vynikajúce a takmer v každom stánku si môžete kúpiť kartu, ktorú nabíjate prostredníctvom kreditu - bonu.

Newsletter prihlásenie

Zadajte e-mail na zasielanie noviniek

Partner ChorvatskoApartmany.SK

Chorvátsko Apartmány