Klíma a zemepisná poloha Chorvátska

Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
  • Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
  • Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
  • Klíma a zemepisná poloha Chorvátska
  • Klíma a zemepisná poloha Chorvátska

Zemepisná poloha Chorvátska

Chorvátsko je stredoeurópska – stredozemná krajina, ktorá je súčasťou Panónskej nížiny, alpského, dinárskeho ako i jadranského územia. Morská hranica Chorvátskej republiky je dlhá 948 km, a jej dlhé a členité pobrežie tvoria ostrovy, ktoré obmýva Jadranské more, pričom zaraďujú Chorvátsko medzi atraktívne a exotické turistické destinácie. Veľmi priaznivá dopravná poloha, ako i dobrá dopravná prepojenosť s ostatnými európskymi štátmi sú zárukou toho, že každoročne Chorvátsko navštívi čoraz viac zahraničných hostí.

Klíma v Chorvátsku

Klíma v Chorvátsku je prevažne stredozemná, najmä na Jadrane. Na pobreží a v blízkosti ostrovov sa stredozemná klíma charakterizuje teplými a slnečnými letami a miernymi zimami, a v najvyššie časti Horského chotára a Like tvorí horská klíma (snežno – lesná klíma). Teplota mora sa v letných mesiacoch pohybuje od 22-28 °C. Ak sa chcete informovať o sedemdňovej prognóze počasia počas letnej sezóny, odporúčame Vám web stránku Štátneho hydrometeoroligického ústavu HR.

Teplota vzduchu v Chorvátsku

2600 slnečných hodín ročne radia chorvátske pobrežie medzi jedno z najslnečnejších pobreží. Priemerná augustová teplota je od 26 °C do 30 °C. V apríli a v máji sa vyskytujú vhodné teploty, ktoré sú ideálne pre výlety a prehliadky kultúrno- historických pamiatok, ktoré siahajú až do konca septembra a začiatku októbra, do obdobia, ktoré je vďaka svojim priaznivým teplotám vhodné pre obhliadky a výlety. Rodinám s deťmi a starším osobám odporúčame mesiace ako máj, jún a september, ktoré majú viac ako 40 horúcich dní, a to sú dni, kedy teplota stúpne niekedy na viac ako 35 °C.

Teplota mora v Chorvátsku

Priemerná teplota v zime sa pohybuje v okolí 12 °C, a v lete 25 °C. Severná časť Jadranského mora má o pár stupňov nižšiu teplotu v porovnaní s južným Jadranom, kde sa počas júla a augusta pohybuje normálna teplota mora nad 27 °C. Zrážky počas júla a augusta sú zriedkavé, a keď prší, tak sú to väčšinou len letné prehánky, ktoré po niekoľkých hodinách nezanechávajú žiadne stopy a po ktorých sa opätovne môžete zase vrátiť na pláž a užívať si.

Newsletter prihlásenie

Zadajte e-mail na zasielanie noviniek

Partner ChorvatskoApartmany.SK

Chorvátsko Apartmány