Prírodné parky v Chorvátsku

Prírodné parky v Chorvátsku
Prírodné parky v Chorvátsku
Prírodné parky v Chorvátsku
Prírodné parky v Chorvátsku
Prírodné parky v Chorvátsku
Prírodné parky v Chorvátsku
  • Prírodné parky v Chorvátsku
  • Prírodné parky v Chorvátsku
  • Prírodné parky v Chorvátsku
  • Prírodné parky v Chorvátsku
  • Prírodné parky v Chorvátsku
  • Prírodné parky v Chorvátsku

Prírodný park Biokovo

Prírodný park Biokovo sa rozprestiera ako obor na pobreží strednej Dalmácie ponad Makarskú riviéru. Horské vrcholy vyššie ako 1500 metrov Vás pozývajú na pozorovanie a obdiv týchto útesov, padajúcich do mora. Kultúrno – historické dedičstvo tohto pohoria priťahuje úplne všetkých, a nielen milovníkov prírody.

Prírodný park Kopački rit

prírodný park kopački ritKto chce zažiť život v pravekej spoločnosti a pocítiť brutálny boj o prežitie medzi druhmi, musí navštíviť Kopački rit. Toto mokraďové územie, ktoré je dnes domovom pre viac ako 267 druhov vtákov, ktoré bolo súčasťou Panónskeho mora, sa nachádza medzi Drávou a Dunajom.

Prírodný park Lastovské súostrovie

Dôvodom zachovania prírodnej krásy týchto ostrovov je ich 4 - hodinová vzdialenosť od pevniny. Členitosť súostrovia, zelené a bohaté ľudové dedičstvo sú dôvodmi, prečo je Lastovské súostrovie vyhlásené za Prírodný park.

Prírodný park Lonjsko polje

Východne od Záhrebu v údolí rieky Sáva sa rozprestiera Prírodný park Lonjsko polje. Na tomto mokraďovom území rozlohy od 506 km² našlo svoj domov 250 druhov vtákov. Malebné drevené domčeky tohto kraja sú domovom bocianov a dedinka Čigoć je vyhlásená za Európsku dedinu bocianov.

Prírodný park Medvednica

Čo je Boulonský les pre Paríž, Viedenský lesík pre Viedeň, to je Medvednica pre Záhreb. Nachádza sa približne 10 km severne od Záhrebu a celou svojou dĺžkou chráni mesto. Najdôležitejšia časť Medvednice sa tiahne od Krapiny a Podsusedy až po Kašinskú cestu. Hlavný masív je dlhý 24 km a najvyšší vrch Sljeme má 1033 m.

Prírodný park Telašćica

prírodný park telašćicaZáliv Telašćica je jeden z najkrajších a najväčších zálivov na našom pobreží a rozprestiera sa v juhovýchodnej časti ostrova Dugi otok, priamo v strede východného pobrežia Jadranu. Je dlhý 8 km a široký 150 – 1500 m. Charakterizuje ho neobyčajná členitá pobrežná línia, ktorú tvorí 15 menších zátok a 6 ostrovčekov. Je dobre chránený pred vetrom, vďaka čomu je známy aj ako bezpečné kotvisko a prístrešie pre námorníkov.

Prírodný park Papuk

Monotónnosť slavónskej roviny oživuje niekoľko horských masívov, z ktorých najvyšší a najkrajší je pohorie Papuk. V Jankovci pramení potok, ktorý tečie približne jeden kilometer smerom do strmých skál, cez ktoré potom známym Jankovským vodopádom, vysokým cca 17 m, naráža do údolia potoka Drenovac.

Prírodný park Učka

Pohorie východnej Istrie, Učka, sa rozprestiera od okrajov juhovýchodnej časti Ćićarije až po Plominsku dragu. Vrch Učka je najlepším rozľadným bodom Učky, z ktorého sa vidí celá Istria, Rijecký záliv, severný Jadran s ostrovmi od Krku až po Dugi otok, Horský chotár a Velebit.

Prírodný park Velebit

2000 km² Velebit je chránený prírodný park a najväčšia chránená oblasť v Chorvátsku. Okrem Prírodného parku sa vo Velebite nachádzajú ešte dva Národné parky – Paklenica a Severný Velebit, a celá táto horská oblasť pohoria Velebit je chránená Svetová rezervácia biosféry UNESCO.

Prírodný park Vranské jazero

Neďaleko od Biogradu na mori sa rozprestiera najväčšie jazero v Chorvátsku – Vranské jazero (rozloha 3000 ha). Je to plytké jazero s priemernou hĺbkou od 2 m. Tento malý priestor prírodnej mokrade obýva a je uhniezdením jedinej a poslednej stredozemnej kolónie rozličných druhov volavky.

Prírodný park Žumberak

Žumberak – Samoborské pohorie sa nachádza západne od Záhrebu. Jedinečnosťou Žumberského pohoria sú hlboké kaňony, bystré rieky plné vodopádov a rozkvitnutých lúk. Najvyšší vrch Žumberku je Sv. Gera (1102 m) a dodnes v jeho najvyšších častiach žijú ľudia, potomkovia utečencov z mesta Senj.

Newsletter prihlásenie

Zadajte e-mail na zasielanie noviniek

Partner ChorvatskoApartmany.SK

Chorvátsko Apartmány